Badania wzroku kierowców zawodowych okulary- Wrocław Witam Mam takie pytanie od 8 lat posiadam prawo jazdy kategorii B,

Od Pracownia Psychologii Transportu we Wrocławiu

teraz chcę sobie zrobić uprawnienia na kategorie c i c+e czyli zawodowe, ponieważ chcę podjąć pracę jako kierowca I tu moje pytanie czy osoba która nosi okulary ( lekka wada krótkowzroczność), i która przeszła psychotesty może robić prawo jazdy kategorii c c+e i pracować w zawodzie kierowcy na ciężarówce.

 

Czy okulary stanowić jakąś przeszkodę ? Dodam że w ciągu tych 8 lat od kiedy posiadam prawo jazdy kategorii B nie kierowałem samochodem w okularach, ponieważ nie miałem problemów z kierowaniem tych pojazdów, bo nie jeździłem jednym i dodam że nie spowodowałem żadnej kolizji drogowej. I na koniec dodam że chodzi mi tu tylko o to czy osoba w okularach jest automatycznie dyskwalifikowana z pracy w zawodzie kierowcy i nie może starać się o prawo jazdy kategorii C C+E Prawo jazdy kat. C Pozdrawiam .Odpowiedź W rozporządzeniu ministra zdrowia z 2004 r. zawarty jest : SPOSÓB OCENY STANU NARZĄDU WZROKU W CELU STWIERDZENIA ISTNIENIA LUB BRAKU PRZECIWWSKAZAŃ ZDROWOTNYCH DO KIEROWANIA POJAZDAMI. Zawarte są tam normy dotyczące wzroku zarówno w okularach, szkłach kontaktowych jak i bez nich.

Nie wdając się w szczegóły techniczne badania wzroku, lekarz okulista jest zobowiązany ocenić u kierowcy zawodowego : Ostrość wzroku [bez okularów] Korekcję [w okularach lub szkłach kontaktowych ] Rozpoznawanie barw (musi być prawidłowe) Pole widzenia (musi być w normie) Widzenie obuoczne (stereoskopowe)zachowane Widzenie zmierzchowe i wrażliwość na olśnienie. (prawidłowe)

Część elementów tego badania wzroku jest zawarta w badaniu psychologicznym kierowcy, więc można wnioskować [po pozytywnym orzeczeniu], że Pana wada wzroku nie jest duża i będzie stwierdzona zdolność do wykonywania zawodu kierowcy . Ostateczną decyzję podejmie lekarz uprawniony na podstawie całości badania !! Tym nie mniej, fakt nie spowodowania wypadku, nie zwalnia z noszenia okularów (szkieł kontaktowych) w trakcie jazdy, jeżeli taki kod ograniczenia w prawie jazdy. jest zawarty !!

Do oceny widzenia barwnego, zarówno u kierowców zawodowych używane są zwykle tablice Ishihary Daltonizm gdzie trzeba określić prawidłowo izochromatyczne kolorowe cyfry. Okulary do komputera i inne zasady dofinansowania okularów oraz powiązanie z Kodeksem pracy. Pracodawca nie ma obowiązku aby dofinansować okulary dla kierowcy zawodowego.

Orientacyjny test badania wzroku kierowców na prawo jazdy.

Podziel się: