Wymiana prawa jazdy Zawodowego

Prawo jazdy kat D Wrocław i województwo dolnośląskie. Prawo jazdy kat. D związane jest z dużą odpowiedzialnością podczas przewozu ludzi. Ostatnio dołączyła się konieczność zrobienia świadectwa kwalifikacji zawodowej / dla nowych kierowców/. Starsi również będą musieli przejść szkolenie i wymienić prawo jazdy na terminowe na 5 lat.

Krótkie przypomnienie definicji

  • Autobus - pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą
  • Kategoria D1 upoważnia do przewozu nie więcej niż 17 osób.

Kategoria D D1 upoważnia również do kierowania traktorem lub pojazdem wolnobieżnym. Prawko kat D można w chwili obecnej [2010 r] uzyskać w wieku 21 lat. Raczej przesądzona jest zmiana tego wieku do 24 lat podczas następnych nowelizacji Kodeksu drogowego. Warunkiem wstępnym zapisania się na kurs kat D jest posiadanie kategorii B lub C. Kurs D z kat B trwa 60 godzin, Kategoria D z kat C trwa krócej - 20 godzin, chociaż jazda autobusem jest nieco inna niż ciężarówką. Należy podkreślić, że od września 2008 r coraz mniej kierowców robi prawko na autobusy i już zaczynają się niedobory kierowców.


Problemem nie jest sam kurs na kat D, ale wymóg 280 godzin szkolenia kwalifikacji zawodowej wstępnej / koszt ok 6 tys zł/. Na szczęście początkiem 2010 roku skrócono to szkolenie do 140 godzin /kwalifikacja wstępna przyśpieszona/ i ceny poszły do dołu..

  • Tym nie mniej dla tych, którzy zdecydowali się na trudny zawód kierowcy autobusu mogę polecić szkołę jazdy Wrocław, spełniającą wszelkie wymagania oraz później szkolącą na świadectwo kwalifikacji.
  • Sprawdź po prostu Ile kosztuje prawo jazdy kat D Wrocław

Kierowcy autobusów z polską kategorią D są ciągle poszukiwani w Anglii czy Irlandii. Więc może warto podjąć to wyzwanie i zapisać się na kurs nauki jazdy we Wrocławiu.


Podziel się: