Badania instruktorów i kandydatów na instruktora nauki jazdy - we Wrocławiu W Kodeksie drogowym zawarta jest podstawa prawna badań instruktorów i kandydatów na instruktora.

  • Artykuł 122 ust. 1 pkt 6 badaniu lekarskiemu podlega kandydat na instruktora osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami.
  • Artykuł 122 ust.2 stwierdza,że Instruktorzy podlegają badaniom kontrolnym lekarskim w wieku do 55 lat - co 5 lat, od 55 - 65 rż co 2 lata, a potem corocznie. Badanie to przeprowadza lekarz uprawniony do badań kierowców.


  • Artykuł 105 Kodeksu drogowego ust.1 pkt 3 wyraźnie stawia warunek posiadania przez instruktora orzeczenia lekarskiego i psychologicznego o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami.
  • Podstawą prawną badań badań psychologicznych jest Ustawa o kierujących pojazdami, a był kiedyś Artykuł 124 Kodeksu drogowego. Terminy badań psychologicznych są od 2013 identyczne jak lekarskich.

Do 60roku życia co 5 lat a potem co 2,5 roku. Koszt badań pokrywa instruktor lub kandydat. Terminy te są także inne niż kierowców zawodowych- Ustawa o Transporcie Drogowym- i jest to przyczyną częstych omyłek zarówno lekarzy jak i psychologów co sprawia kłopoty instruktorom nauki jazdy.

Jestem właścicielem gabinetu medycyny transportu połączonego z pracownią psychologiczną. W trakcie jednego pobytu można wykonać wszystkie niezbędne badania. Korzystają z tego nie tylko kierowcy we Wrocławiu lecz z całego województwa. Adres gabinetu Wrocław ul. Kmicica 3. Obowiązuje rejestracja internetowa poprzez e-mail Centralny kontakt Badania na Prawko Wrocław zaprasza na najlepsze psychotesty i badania psychologiczne.

  • Podobne zasady obowiązują również kandydatów i egzaminatorów nauki jazdy
  • Egzaminatorzy podlegają również badaniom okresowym z powodu zatrudnienia w WORD
  1. świadectwo kwalifikacji kierowcy zawodowego do sprawdzenia
  2. prawo jazdy terminowe

Podziel się: